איך לבחור מקצוע כבר בגיל צעיר?

מיכל גרינברג פלנבוים

מיכל גרינברג פלנבוים

מאמנת תעסוקתית המתמחה בהכוון תעסוקתי, הכנה לראיון עבודה ומרכז הערכה, מרצה ומנחה סדנאות בתחום התעסוקה והקריירה ומכשירה מאמנים להכוון תעסוקתי.

הפגישה הראשונה שלי עם רוני הייתה בסוף יום לימודים שלה בכיתה י"ב. בתוך ליל השיחות שנגעו למציאות החברתית הדינמית בבית ספר ובתיכון השתרבבה שיחה שהטרידה אותה.
"מה אני הולכת לעשות עם החיים שלי?! יש לי 3 אחיות גדולות, אף אחת לא ממש מצאה את עצמה והדבר האחרון שאני רוצה להיות זה כמותן".
רוני אומנם הייתה במגמת תיאטרון, אבל הלכה לזה יותר בגלל החבר'ה, ולמרות שניגשה לבגרות מעשית בתחום – ממש לא ראתה את עצמה שחקנית, זה היה נראה לה מאולץ מדי.

התחלתי לחקור יחד איתה את האהבות שלהדיברנו על הדברים שנהנתה מהם בתור ילדה והבנו שמדובר בדברים דינמיים, ששילבו אינטראקציה עם אנשים והייתה מעורבת בהם איזושהי פעילות פיזית.
כשהסתכלנו על הדברים שמעסיקים אותה היום והיא נהנית לחקור אותם הבנו שתחום הכושר והתזונה הבריאה מאוד מעסיק אותה, ועל אף שהייתה האחות הצעירה הצליחה להשריש בבית תפריט מזין יותר. איסוף הנתונים הללו הוביל כיוון אחד מרכזי – הדרכת כושר וליווי לאורח חיים בריא.
רוני פנתה למסלול של מדריכת ספורט בצבא ולימים סיימה לימודים בווינגייט ושמחתי שהיא חסכה מעצמה זמן יקר של חיפושים במקומות לא מדויקים ובזבוז מיותר של כסף.
למרות גילה הצעיר, הובלתי אותה במסלול אימון תעסוקתי להכיר בכמה נקודות חשובות שתמכו בבחירת המקצוע:

  • זיהינו את הנטיות התעסוקתיות שלה דרך שיחה על האהבות שלה – כדי להבין איך לבחור מקצוע לא חייבים להיאחז בניסיון תעסוקתי קודם ( במיוחד אם אין כזה) אפשר ללמוד מתוך העיסוקים המוגדרים כפנאי, או מתוך תחביבי ילדות ( במיוחד אלה ששרדו יותר משנה) כדי להתחבר לאהבות הטבעיות של האדם, עוד לפני שיצר לעצמו גדרות של חסמים שתוחמות את מה שאפשרי ומה שלא אפשרי עבורו לכאורה.

  • התייחסנו ליכולות שלה ולמה שהגדירה כחזק אצלה – הרבה פעמים אנחנו מקבלים את מה שקיים אצלנו כמובן מאליו, זה כאילו ברור שיהיו לכולנו יכולת הדרכה, כושר ביטוי, נחישות ומחויבות ועוד. היכולת שלה לראות את חוזקותיה חיזקה אצלה את האמונה שהיא יכולה לסלול לעצמה דרך מקצועית שעל אף גילה הצעיר היא יכולה להתמיד בה.

  • לקחנו בחשבון שיקולים אחרים בבחירת כיוון כמו משך זמן לימודים ומצב השוק, התחומים שמבוקשים בו ואלו שפחות והבנו גם בפועל כמה ואיך תוכל להתפרנס מהתחום – כל זאת כדי לקבל בחירה מושכלת שלוקחת בחשבון את כל שהיא צריכה להתמודד איתו במסגרת הדבר הזה שנקרא "חיים עצמאיים".
    העלנו נקודות שסביר שתיאלץ להתמודד איתן ומצאנו את הדרך הנכונה עבורה להכיל אותן בתוך ההתמקצעות שלה. דיברנו על זה שבתחילה תעבוד כשכירה ורק לאחר שנה תקדם את עצמה כעצמאית, הבנו מה זה מצריך ממנה ואילו מיומנויות היא צריכה לפתח ולשפר.
     

  • רוני יצאה לתחקיר שטח ודיברה עם אנשים שעוסקים בתחום על מנת להבין שמה שתיארה בעיניה אכן תואם את המציאות.

מעוניינים לדעת מה הכיוון התעסוקתי הנכון לכם? השאירו פרטים ואחזור אליכם

אז.. איך לבחור מקצוע? - ממליצה לפעול לפי השלבים הבאים

חשבו על הדברים שאתם נהנים מהם

חשבו על הדברים שאתם נהנים מהם, והם לאו דווקא קשורים בעבודה. מצאו מה בדיוק מוצא חן בעיניכם בהם. לדוגמה, אני אוהבת לטייל עם הכלב שלי כי זה מאפשר לי לעשות משהו עם עצמי בעצמי, משמע יכולה להתאים לי מסגרת עבודה המאפשרת עצמאות.

יכולות שבאות לידי ביטוי בפעולות שגורמות לכם הנאה ושאתם עושים אותן היטב.

הסתכלו על יכולות שבאות לידי ביטוי בפעולות שגורמות לכם הנאה ושאתם עושים אותן היטב. למשל, אני אוהבת לארגן משחקי חברה בערבים משפחתיים ושם באות לידי ביטוי יכולות ההנחיה וההדרכה שלי.

שיקולים שצריכים להתחשב בהם בבחירת מקצוע

רשמו 3 שיקולים שאתם חייבים להתחשב בהם בבחירת מקצוע. לדוגמה, אם אני אמא לילדים קטנים אהיה מוגבלת ברמת שעות העבודה ולכן אצטרך עבודה שיכולה להיות מתואמת למשרת אם.

שתפו את המאמר

5 2 votes
דירוג המאמר
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
צפהי בכל התגובות